Oblicza miłości

Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

WŁADIMIR BORMOTOW (BIAŁORUŚ) – dyrygent
JACEK SZYMAŃSKI – tenor
W programie: A. Scarlatti, G. Caccini, A. Vivaldi, G.F. Haendel, W.A. Mozart. C. Franck

WŁADIMIR BORMOTOW
Urodził się w 1959 roku. Ukończył Państwowe konserwatorium oraz studia podyplomowe na Białoruskim Konserwatorium w Mińsku. Jest dyrektorem artystycznym Państwowej Instytucji Kultury "Grodzieńska Capella" i dyrygentem orkiestry "Grodzieńska Capella", która pod jego kierownictwem dała ponad 500 koncertów na Białorusi i za granicą. Władimir Bormotow jest również profesorem i przewodniczącym wydziału instrumentalnego Państwowego Uniwersytetu imienia Janki Kupały w Grodnie. Został odznaczony medalem im. Franciszka Skorina.

JACEK SZYMAŃSKI
Łomżyniak, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego wybitnej śpiewaczki Maestry Haliny Mickiewiczówny.
Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny  debiut estradowy jako solista w Requiem  W. A. Mozarta (Bielsko - Biała);
w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. - współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Wieloletni solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych m.in.: J. S. Bach: Magnificat, Oratorium na Boże Narodzenie, L van Beethoven: IX Symfonia, D. Cimarosa: Requiem, A. Dvorak: Stabat Mater, Ch. Gounod: Requiem, J. Haydn: Pory Roku, Stabat Mater, Stworzenie Świata, Msza Nelsońska, Msza Cecyliańska, J. Haendel: Mesjasz, W. A. Mozart: Requiem, Msza C-dur - Koronacyjna, Msza c-moll, Nieszpory Uroczyste, St. Moniuszko: Litanie Ostrobramskie, G. Rossini: Stabat Mater, Mała Msza Uroczysta, Fr. Schubert: Msza G-dur, Es-dur i As-dur.; formy kameralne, cykle pieśni m.in.: L. van Beethoven: cykl pieśni An die ferne Geliebte, Fr. Schubert: cykl pieśni Schwanengesang, R. Schumann: Dichterliebe; formy operowe, m.in.: G. Rossini: Almaviva - Cyrulik Sewilski, G. Donizetti: Ernesto - Don Pasquale, W. A. Mozart: Ferrando - Cosi fan tutte, Tamino - Czarodzieski Flet, G. Verdi: Alfred - Traviata, Książe - Rigoletto, Ismael - Nabucco, R. Wagner: Walter - Tannhäuser, G. Bizet: Dancairo, Remendado - Carmen, G. Puccini: Goro Madamm Butterfly, Pong - Turandot, Spoletta - Tosca, Roberto - Le Villi, Edgar - Edgar. R. Leoncavallo: Beppo - Pajace, St. Moniuszko: Jontek - Halka, Dzidzi - Hrabina, Damazy - Straszny Dwór, R. Schumann: Golo - Genowefa, Ch. Gounod: Siebel - Faust; formy operetkowe, m.in.: F. Lehar: Kamil - Wesoła Wdówka, Jonel i Joszi - Cygańska Miłość, J. Strauss: Alfred - Zemsta Nietoperza, Barinkay - Baron Cygański, E. Kalmann: Mister X - Księżna Cyrkówka, Tassilo - Hrabina Marica.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża”, w ramach, którego zajmuję się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.
W roku 2002, ogłoszonym „Rokiem Moniuszkowskim”, brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reż. i insc. Opery: Maria Fołtyn).
W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.
W 2006 roku „ Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź
z Ziemią Łomżyńską” otrzymał tytuł HONOROWY OBYWATEL POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO nadany przez Radę Powiatu Łomżyńskiego.
W roku 2008 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL „ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO”. W roku 2009 wziął udział w realizacji opery „Ariadna na Naxos” Ryszarda Straussa, w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO.
Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
W roku 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował artystę Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. W tym samym roku uzyskał stopień DOKTORA SZTUKI MUZYCZNEJ w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).