Romantyczne arcydzieła

STEFAN FRAAS (NIEMCY) – dyrygent
JUDITH LE MONNIER (FRANCJA) – skrzypce
W programie: C. Saint-Saens, C. Debussy, H. Wieniawski, R. Twardowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna

STEFAN FRAAS
Stefan Fraas studiował w Zwickau Schulmusik oraz Akademiach Muzycznych "Franz Liszt"w Weimarze oraz "Carl Maria von Weber" w Dreznie w klasach śpiewu, dyrygentury chóralnej oraz orkiestrowej.

Swoje studia uzupełnił kursami mistrzowskimi u takich dyrygentów jak: Helmut Rilling, Heinz Rögner, Miltiades Caridis. Stefan Fraas jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich.

Pracę z orkiestrami rozpoczął w 1988 roku jako dyrygent orkiestry Vogtland Reichenbach. W 1992 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Vogtland Philharmonie.

W latach 2000-2006 był pierwszym dyrygentem Folkwang Kammerorchesters Essen, a od 2007 roku piastuje tam funkcję Generalmusikdirektor.

W latach 2008-2013 był pierwszym dyrygentem Kurpfälzischen Kammerorchesters Mannheim.

Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich oraz na Cyprze, w Izraelu, Chinach, Meksyku, Brazylii i USA. Dyrygował w najważniejszych ośrodkach muzycznych, m.in.: Mediolan, Rzym, Wiedeń, Petersburg, Salzburg, Bruksela, Londyn, Praga, Paryż, Tel Aviv, Chicago, Nowy Jork, Mexico City, Brasilia.

W 1999 roku został mianowany honorowym dyrygentem Chińskiej Orkiestry Radiowej w Pekinie. Występował na wielu festiwalach, m.in. Schleswig-Holstein-Musikfestival, Schwetzinger Festspiele, Klassik-Festival Ruhr, Santander Musikfestival, Kotor Art Montenegro, Les Floraisons Musicales oraz Nancyphonies we Francji, Festival de Wiltz Luxemburg, Ohrid Sommer Festival w Macedonii.

Pracuje również jako wykładowca w Hochschule für Kirchenmusik Bayreuth oraz prowadzi mistrzowskie kursy dla dyrygentów.

JUDITH LE MONNIER
Urodziła się w 1987 roku w Wersalu. Pochodzi z rodziny polsko-francuskiej o głębokich tradycjach muzycznych. Grę na skrzypcach rozpoczęła w 9 roku życia.
Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem w roku 2005 w Conservatoire National De Region w Wersalu w klasie Prof. A .Goularda.
W roku 2011 Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. J. Jakowicza.
Jest laureatką wielu konkursów m. in Concours Vatelot w Paryżu, Concours Nerini w Paryżu.
Koncertuje jako solistka i kameralistka na wielu festiwalach m.in: Warszawska Jesień, Festival Leman, Festival de Douai, Festival de la Croix de Bois, Festival de Montmorency, Mois Moliere w Wersalu, Festival Pays d'Haneau, Festival Valdres (w Norwegii), Międzynarodowy Festiwal w Bardejovie (Słlowacja).
Koncertuje jako solistka z orkiestrą "SOLISTES DE VERSAILLES" we Francji, z FILHARMONIĄ im. W. Lutosławskiego w Łomży oraz orkiestrą MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU Wakacje z Muzyką w Nowym Sączu.
Występowała w prestiżowych salach m.in: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Sofii, Salon de l’Ambassade Polonaise w Paryżu, Salon d’Honneur des Invalides w Paryzu, Théâtre Montansier w Wersalu, Polskim Instytucie w Wiedniu, Salon de l’ Hôtel de Ville w Wersalu, Kosciele Saint Louis des Français w Rzymie, Cathédrale Notre-Dame w Paryżu.
Koncertuje w zespołach kameralnych z solistami de l’Orchestre Philharmonique de Nice.
Ze swoją siostrą pianistka Marielle Le Monnier koncertuje w duecie sonatowym.
Nagrała płytę wspólnie z Prof. Barbarą Halską i z Mariuszem Niepiekło (pierwszy trębacz Filharmonii Narodowej w Warszawie) z utworami E. Ewaizena.
Od Roku 2014 gra w Orchestrze Philharmonique de Nice i współpracuje z Orchestre National d’Ile de France oraz z Orchestre Philharmonique de Monte Carlo.